Haber Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 22:30
 
KUŞKULU BEKLEYİŞ
YAŞAM Haberi
KUŞKULU BEKLEYİŞ

Gökten ULUGERGERLİ

 

Ülke tek nefes, pazartesi ve salı günleri yapılacak bilim ve kabine toplantısında.  Pazartesi yani köşe yazımı yazdığım bugün Bilim kurulu toplanacak. Yaygın iddialara göre vaka ve vefat sayılarının iki hatta üç kat daha yükselebileceği söylentileri yayılmaktadır.

İtiraf edilmelidir ki, bir yılı aşkın bir zamandır süren ve daha ne kadar süreceği bir muamma olan pandemi konusunda, herkes uzman olmasa da söz söyleyebilecek, yorum yapabilecek bilgi birikimine sahip oldu. Artık vatandaş da pandemi hususunda neler olabileceğini, nelerin yapılması gerektiğini biliyor. Bilmedikleri ve bilinmeyenler ise şeffaf vaka sayıları ile vefat sayıları.

Konuyla ilgili olsun veya olmasın vatandaşların ve sağlık mensuplarının hedeflendiği husus, tam kapanma.

İktidar için tam kapanma, kötü atılmış bir zar gibi olacaktır. Zira zamanında tam kapanma yapılmış olsa idi, pandeminin bu adar kolay yayılamayacağını, kayıpların belki de bu rakamlara ulaşamayabileceğini, tıp otoriteleri de dile getirmektedir. Bundan sonra nasıl bir tablo ile karşılaşabilineceği tam olarak malum olmasa bile bugüne kadar yapılan öngörülerin pek de, isabetli olmadığı hususu yaygındır.

İktidar için süresi ne olursa olsun tam kapanma kararı, ekonomik yönüyle, tüm çalışan katmanlarını, tüm sektör ve sanayi kollarını geçiçi de olsa zor durumda bırakabilecektir. Zira turizmden-esnafa, ithalattan-ihracata her kalemi etkileyecek, tümüyle ekonomik göstergelere menfi etki yapabilecektir. İktidar, tam kapanmanın mali yükümlülükleri yeterince yerine getirse bile bütçe gelirlerinde daralma olacağından, kayıp gelir yükü, yıl ve yıllarda yine vatandaşın sırtına binebilecektir.

Diğer taraftan, an itibariyle Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, şubat ayı işsizlik oranı 13,4 olarak gerçekleşmiş detay konusunda bir bilgi henüz yayımlanmamıştır. Kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmış olması nedeniyle bu rakam mart ayında muhtemelen çok daha yükselecektir.

Turizm gelirlerini akıbeti direkt olarak pandemiye bağlı olduğundan, tam  kapanma, bu sektör başta olmak üzere parelelindeki  onlarca sektörü de  etkileyebileyecektir.

Özetle ithalattan ihracata, üretimden tüketime her alanda, tam kapanmanın menfi etkileri görülebilecektir. Her halü şartta iktidar, tüm menfi göstergelerin de dikkate alarak, can sağlığının, herşeyden önde geldiği prensibiyle, süresi ne olursa olsun, tam kapanmaya imza atacağını düşünmekteyim.

Sonrasında, Devlet-vatandaş el ele bu musibet salgınından Allah’ın izniyle kurtulacaktır, dünya ile beraber.

Maliyetler, mali yükler mi?

Mal giderse yerine gelir, can giderse mal dediğin ne ola ki?

 

 

 

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: KUŞKULU, BEKLEYİŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı