Haber Detayı
02 Haziran 2019 - Pazar 10:33
 
'Zümrüt Apartmanı' yazar ve yayıncısına 10 yıla kadar hapis istendi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, haklarında 'müstehcenlik' suçlamasıyla soruşturma başlatılan 'Zümrüt Apartmanı' kitabının yazarı Abdullah Şevki ve yayınevi sahibi Alaattin Topçu hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
GÜNDEM Haberi
'Zümrüt Apartmanı' yazar ve yayıncısına 10 yıla kadar hapis istendi

Çocuğa cinsel istismar suçunu öven ifadelerin yer aldığı ‘Zümrüt Apartmanı’ adlı kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında 'müstehcenlik’ suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar, kitabı basan yayınevi sahibi Alaattin Topçu hakkında da 'müstehcen yayın yapmak' suçlamasıyla 6 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 'müstehcenlik'  suçunu düzenleyen 226. maddesinin 3. fıkrası 5 yıldan 10 yıla kadar ceza öngörüyor, Topçu ise aynı maddenin 5. fıkrası uyarınca 6 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

TCK 226. maddesinin 3. fıkrasında, "Müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünlerin üretiminde çocukları, temsili çocuk görüntülerini veya çocuk gibi görünen kişileri kullanan kişi, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır" deniliyor.

Aynı maddenin 5. fıkrasında ise "Üç ve dördüncü fıkralardaki ürünlerin içeriğini basın ve yayın yolu ile yayınlayan veya yayınlanmasına aracılık eden ya da çocukların görmesini, dinlemesini veya okumasını sağlayan kişi, 6 yıldan 10 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır" hükmü yer alıyor.

NE OLMUŞTU? 

Avukat Müjde Tozbey Erden, 24 Mayıs 2019 tarihinde Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesini Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği adına vermişti. Dilekçeyle, kitabın içeriğinde anlatılan çocuğa  yönelik cinsel istismar eylemlerinin şehvetli ve pornografik bir dille anlatılmasının  Türk Ceza Kanunu’nun 226. Maddesi gereği “müstehcenlik” suçunu oluşturduğu ve basın kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle şikayetçi olunmuştu.

Kitap sosyal medya tartışmalarıyla başlayan bir şekilde ülke gündemine girmiş, yazar ve yayınevinin kitabı savunmaları tepki çekmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Zümrüt, Apartmanı', yazar, ve, yayıncısına, 10, yıla, kadar, hapis, istendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı