Haber Detayı
03 Mart 2020 - Salı 13:41
 
Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’ne geri sayım
Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin (TRAI) düzenlediği üçüncü Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’ne sayılı günler kaldı. “Yapay Zeka İşinize Değer Katar” ana temasıyla 12 Mart’ta UNIQ İstanbul’da gerçekleştirilecek zirvede, Türkiye’nin lider şirketleri, teknoloji devleri, yerli ve yabancı uzmanlar, akademisyenler ve girişimciler yerini alacak. Biletlerin tükenmek üzere olduğunu belirten Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi yetkilileri, konuyu yakından takip eden 1500’ün üzerinde katılımcıyı zirvede ağırlayacaklarının altını çiziyor.
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’ne geri sayım

12 Mart’ta UNIQ İstanbul’da gerçekleştirilecek üçüncü Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’nde yapay zekanın etkili olduğu tüm alanlarda sağlayacağı katma değer her yönüyle ele alınacak. Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin (TRAI) düzenlediği, Türkiye’nin en büyük yapay zeka buluşması olan etkinliğe dünyanın farklı noktalarından alanında uzman pek çok isim konuşmacı olarak katılacak.

 

 

Yapay Zeka Zirvesi’ne ilgi katlanarak arttı

Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’nin bu yılki sponsorları arasında Vodafone, SabancıDx, SAS, Etiya, HPE ve Digitopia yer alırken Bahçeşehir Koleji ise ana sponsor olarak Zirve’ye destek oluyor. Biletlerin tükenmek üzere olduğunu belirten Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi yetkilileri, konuyu yakından takip eden 1500’ün üzerinde katılımcıyı zirvede ağırlayacaklarının altını çiziyor.

Zirve’de üç salonda eş zamanlı olarak düzenlenecek sunum ve panellerde yapay zeka hakkındaki son gelişmeler paylaşılacak. Konunun uzmanları, kurumların temsilcileri ve Startuplar’la tanışma şansı yakalayacak olan katılımcılar, Zirve’de aralarında Türkiye’nin önemli firmalarının üst düzey yöneticilerinin de yer aldığı 100’e yakın konuşmacının sunumunu dinleme fırsatı bulacak.

Kısa bir süre önce zirve kapsamında yaptığı açıklamada, yapay zekanın medeniyetimizin işletim sistemi haline geleceğine ilişkin sözleriyle konunun önemine değinen Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin Kurucusu Halil Aksu, yapay zekanın sağlıktan eğitime, e-ticaretten üretime, güvenlikten adalete, bankacılıktan otomotive kadar iş ve özel hayatın her alanına derinden nüfuz edeceğine dikkat çekiyor.

 

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi Kurucusu Halil Aksu

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi Kurucusu Halil Aksu


Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi Kurucusu Halil Aksu: “Yapay zeka medeniyetimizin işletim sistemi haline gelecek. Sağlıktan eğitime, e-ticaretten üretime, güvenlikten adalete, bankacılıktan otomotive kadar iş ve özel hayatın her alanına derinden nüfus edecek. Daha önce hiç görmediğimiz kadar büyük optimizasyonlar, öngörüler, kalite artışları ve müşteri deneyimleri yaşatacak. Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’nin de farkındalığı ve ekosistemi geliştirmede büyük rolü olduğu bir gerçek. Yapay zekaya olan ilginin gittikçe artıyor. Bundan dolayı bu yılki zirvemizin odağı ve sloganının ‘Yapay Zeka İşinize Değer Katar’ olmasına karar verdik. Ülkemizde yapay zeka çalışmalarının geliştiğini ve çoğaldığını görmekten dolayı onur ve mutluluk duyuyoruz. Çünkü Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’ni bu konudaki farkındalığı artırmak ve ekosistemi geliştirmek hedefiyle kurmuştuk. 10 kadar Startup ile başladıktan sonra üç yıl içinde bu sayıyı 100’ün üzerine taşımayı başardık. Önümüzdeki yıllarda bu sayının katlanarak artacağını ve daha çok yapay zeka projesi gerçekleştirileceğini göreceğimize dair inancımız da tam.” dedi.

 

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ

 

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ: “Geleceği öngörebilmenin temel şartı bugünü iyi analiz etmekten geçiyor. Geleceğin neler getireceği üzerinde çalışmaktan daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Bu nedenle Bahçeşehir Koleji’nde bugün var olan eğitimleri geleceğin şartlarına, ihtiyaçlarına uyarlamak için çalışıyoruz. Bu yıl ülkemizde bir ilki daha gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz: Türkiye’de K12 düzeyinde Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi veren ilk ve tek eğitim kurumuyuz. Yapay Zeka Tabanlı Kişiye Özgü Öğrenme Platformu Metodbox ile Kişiye Özgü Öğretim Modelimizi geleceğe taşıyoruz. Oldukça önemli bu ilk adımların zenginleşerek çoğalması için çalışan büyük bir eğitim ailesiyiz. Bu güvenle de Türkiye’de yapay zeka eğitimini sahipleniyoruz. Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’nin gerçekleştirilmesine olan desteğimiz de bu anlayıştan kaynaklanıyor.”

 

Etiya Kurucu Ortağı ve CEO’su Aslan Doğan

Etiya Kurucu Ortağı ve CEO’su Aslan Doğan

 

Etiya Kurucu Ortağı ve CEO’su Aslan Doğan: “Teknoloji ihraç eden bir Türk teknoloji şirketi olarak Etiya, yapay zeka yatırımlarına 900 kişilik mühendis kadrosundan aldığı güç ile 5 yıldır devam ediyor. Bu alanda kendi geliştirdiğimiz Yapay Zeka Platformumuz Cognitus’un  doğal dil işleme, tahmin analitiği servisleri sayesinde kurumların kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi sunmalarını ve operasyonel verimlilikte ciddi oranda iyileşme sağlamalarını mümkün kılıyoruz. Hatta Cognitus’un temel özelliklerinin ögrenci, girişimci ve kurumlar tarafından cognitus.ai üzerinden ücretsiz olarak kullanılabildiğini de belirtmek isterim. Hedefimiz “yapay zeka” alanında geliştirdiğimiz ürün ve çözümlerimizi dünyaya duyurmak ve millileştirilmesine öncülük etmek. Bu kapsamda desteklediğimiz Türkiye Yapay Zeka Zirvesi, Türkiye’de alanında gerçekleştirilen en önemli etkinliklerden bir tanesi. Burada yer alarak hem yurtiçi hem de yurtdışında Yapay Zeka ile müşterilerimize değer katarak gerçekleştirdiğimiz başarı hikayelerimizi katılımcılarla paylaşacak olmak bizler için büyük gurur. Emeği geçen herkese teşekkürler.”

 

SAS Türkiye ve Orta Asya Bölgelerinden Sorumlu Genel Müdürü Tayfun Topkoç

SAS Türkiye ve Orta Asya Bölgelerinden Sorumlu Genel Müdürü Tayfun Topkoç

 

SAS Türkiye ve Orta Asya Bölgelerinden Sorumlu Genel Müdürü Tayfun Topkoç: “Modern teknoloji, markalarla tüketicilerin bağlantı kurma şekillerini baştan aşağı değiştirdi. Yapay zeka da bu baştan tasarlanan deneyimin itici güçlerinden biri olarak öne çıkıyor. SAS olarak sunduğumuz çözümlerle ileri ve tahmine dayalı analitiğe olan ihtiyacı karşılıyor; veri boyutu ve karmaşıklığı artan kurumların ihtiyaç duyduğu daha iyi ve hızlı kararlar verebilme yeteneğine katkıda bulunuyoruz. SAS ayrıca yapay zeka ve onu destekleyen makine öğrenimi, doğal dil oluşturma ve bilgisayarlı görü gibi teknolojiler için de yenilikler sunmaya devam ediyor. Öyle ki SAS olarak, önümüzdeki üç yıl içinde yenilikçi yazılımlar, eğitimler, uzman hizmetler ve daha fazlası ile yapay zeka teknolojilerine 1 milyar dolar yatırım yapma hazırlığı içerisindeyiz. Yatırım sayesinde, yeni gelişmiş yapay zeka teknolojileri ve çözümleri sunarak, Yapay Zeka Hızlandırma Programı (AI Accelerator Program) ile de yapay zeka alanında eğitim ve destek verebileceğiz.”

 

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Ergun

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Ergun

 

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Ergun: “Bugün, Türkiye’de 13,4 milyon aktif dijital müşterimiz var. Dijital penetrasyon oranımız ise yüzde 86. Müşterilerimiz için hizmetlerimize daha hızlı erişim, daha fazla esneklik ve en zengin deneyimi sunmak üzere sürekli yeni yollar deniyoruz. Bu noktada Yapay Zeka, müşterilerimize mükemmel bir deneyim sunmanın önemli bir aracı olarak karşımıza çıkıyor. Geçen yıl hizmete sunduğumuz TOBi, doğal konuşmayı anlayarak dijital kanallar içinde kullanıcıların yazışarak işlemlerini yapmasını sağlayan, Yapay Zeka’ya dayalı bir kişisel asistan. TOBi’nin en büyük özelliği, Türkçeyi çok iyi anlayıp kullanıcılarımıza kişiselleşmiş bir asistan deneyimi sunması. TOBi, ilk olarak Vodafone Yanımda uygulaması içinde hayatına başladı. Kendisini kullanıcıların faturaları ve tarifeleri ile alakalı konularda geliştirdi, geliştirmeye devam ediyor. Bugün TOBi, her ay ortalama 500 bin tekil kullanıcıyla 1 milyon sohbet gerçekleştiriyor. Böylelikle, çağrı merkezi çalışanlarımızın da işini kolaylaştırmış oluyor. Ayrıca, şirket içinde de birbirini tekrar eden süreçlerimizde Yapay Zeka’dan faydalanıyoruz. İşlerimizin bir kısmını robotlara devretmeye başladık.”

 

SabancıDx İleri Veri Analitiği Genel Müdür Yardımcısı Attila Bayrak

SabancıDx İleri Veri Analitiği Genel Müdür Yardımcısı Attila Bayrak

 

SabancıDx İleri Veri Analitiği Genel Müdür Yardımcısı Attila Bayrak: “Dünya son 10 yılda insanlık tarihinin ürettiğinden daha fazla sayıda ve hacimde veri üretti. Veri bu yönüyle kurumların yeni enerji kaynağı. Veriyi hepimiz üretiyoruz ancak veriyi doğru anlayıp kullanılabilir fikirlere dönüştürebildiğimizde bu enerji kaynağını verimli kullanabiliriz. Yapay zeka teknolojilerinin en önemli katkısı da siber ve fiziksel sistemleri bütünleştirerek, veriyi doğru anlayıp anlamlı sonuçlar üretme kabiliyetimizi artırmasıdır. SabancıDx olarak kurumların dijital dönüşümlerine etkin rol oynama misyonumuz kapsamında, Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi ile iş birliğine giderek kurumlarda yapay zeka odaklı dönüşüm farkındalığını artırmaya odaklanıyoruz.”

 

HPE Hybrid IT Sales Manager Mert Sarıkaya

HPE Hybrid IT Sales Manager Mert Sarıkaya

 

HPE Hybrid IT Sales Manager Mert Sarıkaya: “Yapay zeka günlük yaşamımızdan yaptığımız işe kadar birçok alanda bizlere değer katıyor ve bu katkı önümüzdeki dönemde katlanarak artacak. Uzun yıllardır bu alanda yatırım yapan HPE çalışmalarını üç alana odaklanmış durumda. Farklı sektörlerdeki müşterilerimize ellerindeki veriyi daha iyi değerlendirerek iş sonuçlarını bir üst seviye taşıyacak yapay zeka çözümleri sunuyoruz. Geliştirdiğimiz ve müşterilerimizin kullanımına sunduğumuz ürünlerde yapay zeka teknolojilerini kullanarak altyapı yönetimini çok daha akıllı ve kolay hale getiriyoruz. Önümüzdeki dönemde hızla artan veriyi çok daha hızlı ve etkin işleyecek geleceğin yapay zeka altyapılarını bugünden şekillendiriyoruz.”

 

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Türkiye, Yapay, Zeka, Zirvesi’ne, geri, sayım,
Yorumlar
Haber Yazılımı