Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 15:58
 
Türkiye’de Siyasetin Devlete Maliyeti
GÜNDEM Haberi
Türkiye’de Siyasetin Devlete Maliyeti

Dr. Nesim PAKIR / Akademisyen / DSP PM Üyesi

 

Türkiye’de Hazine, siyasal partilere yılda 274 milyon TL, genel seçim yılında bunun üç mislini yani 852 milyon TL vermektedir. Dört yıla bölünce yılda 431 milyon TL düşmektedir. TBMM yıllık bütçesi, 1.255 milyon TL’dir. Bu hesaplamalar sonucunda 600 milletvekilinden herbir milletvekilinin ülkeye yıllık maliyeti, 3 milyon TL’dir. Bir kanunun yıllık maliyeti 6 milyon Türk Lirasıdır. Yılda 290 kanun çıkarılmaktadır. Peki bir milletvekili ülkeye yılda 3 milyon, bir kanun 6 milyon kazandırıyor mu? Kesinlikle hayır.

Bir yılda Hazine yardımı: AK Parti 140 milyon; CHP’ye 72 milyon; MHP’ye 34 milyon; HDP’ye 30 milyon TL’dir. Siyasal partilerin bir yılda bu kadar çok parayı harcamaları mümkün değildir. Mesela bir Parti yılda 140, ayda 12 milyon TL neye ve ne için harcayabilir? Neden ve niçin harcasın ki? Nitekim bu paralar harcanamadığı için, “koy fatura al para” zihniyetiyle eritilmektedir. Parti, milletvekillerinin mutfağıdır. Mutfağın masrafını yemeği yiyenler öder. Bu hazine yardımı, kanuni ama haksız ve gayri meşru bir yardımdır. Milletin, tüyü bitmemiş yetimin hakkıdır.
Avrupa ülkelerinde milletvekillerinin, ülkelerine yılda kaç para kazandırdıklarına bakarlar. Mesela İngiltere’de 660 milletvekili vardır. Dünyadaki iki yüz ülkenin her birine üç milletvekili görevlendirilmiştir. Görevli oldukları ülkelerden İngiltere’ye her yıl kaç para kazandırdıklarına bakarlar. O nedenle altmış milyon nüfusa 660 milletvekili vardır.
“Türkiye’de demokrasinin gerektirdiği halk olsa, hem bu harcamanın hesabını sorar hem de bunu engeller.”

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Türkiye’de, Siyasetin, Devlete, Maliyeti,
Yorumlar
Haber Yazılımı