Haber Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 11:10
 
Türk; “Ne anayasada, ne yasalarda böyle bir hüküm var”
YSK’nin KHK’li başkanlara mazbata verilmemesi kararına duayen hukukçu isyan etti. Anayasa hukukçusu, eski Adalet Bakanı ve DSP Parti Meclisi üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, “Ne anayasada, ne yasalarda böyle bir hüküm var” dedi.
SİYASET Haberi
Türk; “Ne anayasada, ne yasalarda böyle bir hüküm var”

Eski Adalet Bakanı ve Demokratik Sol Parti (DSP) Parti Meclisi üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilenlere mazbata verilmemesine ilişkin “Ne anayasada, ne yasalarda KHK ile kamu görevinden çıkarılanların belediye başkanı seçilemeyeceklerine dair bir hüküm yoktur” dedi.

Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, YSK’nin KHK ile kamu görevinden çıkarılmış olanlara mazbata verilmemesi ve ikinci sırada en çok oy alan adayların seçilmiş sayılacağı kararına tepki gösterdi.

Türk, “YSK’nin tutanaklarını vermediği belediye başkanı adayları, daha önce 2972 sayılı Mahallî İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Kanunu’nun 14-16. maddelerinde öngörülen adaylara karşı itiraz, adayların incelenmesi sürecinden geçmiş ve adaylıkları kesinleşerek ilan edilmiş olan insanlardır. Bu adaylardan belediye başkanı seçilmeleri için gerekli oy çoğunluğunu kazananlardan olağanüstü hâl kararnamesi (KHK) ile kamu görevinden çıkarılmış olanlara şimdi Yüksek Seçim Kurulu’nun tutanaklarını vermemesi, açıkça hukuka aykırı bir uygulamadır” dedi.

Türk, kanunlardaki “Seçilme yeterliği” hükümlerini hatırlatarak, “Anayasanın ‘Milletvekili seçilme yeterliği’ kenar başlıklı 76. maddesinde KHK ile kamu görevinden çıkarılanların milletvekili seçilemeyeceklerine dair bir hüküm yoktur. Dolayısıyla 2972 sayılı Kanun’un belediye başkanı, il genel ve belediye meclisi üyesi seçilme yeterliğini bu hükümlere yollama yaparak belirleyen 9. maddesine göre de KHK ile kamu görevinden çıkarılmış olma, belediye başkanı, il genel ve belediye meclisi üyesi seçilmeye engel değildir. YSK’nin bu görevlere seçilmek için gerekli oy çoğunluğunu almış olanlara anayasa ve yasaların öngörmediği bir seçilme engeli yaratarak tutanaklarını vermemesi, açıkça hukuka aykırı bir işlemdir”dedi.

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Türk;, “Ne, anayasada,, ne, yasalarda, böyle, bir, hüküm, var”,
Yorumlar
Haber Yazılımı