Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 00:32
 
"Trafik Cinneti"ne ölçek ayarı
GÜNDEM Haberi

Son zamanlarda medyada sıklıkla yer bulan ulaşım araçları şoförlerinin şiddet içeren davranışları bugüne kadar hiç konuşulmayan bir konuyu gündeme getirdi. Ulaşım aracı sürücülerinin psikolojik durumları bu işi yapmaları için uygun mu?

 

İstanbul’da 66 bin 269’u servis, 17 bin 395’i taksi, 572’si dolmuş ve 6 bin 460’ı minibüs olmak üzere toplam 99 bin 321 taşıt ve ortalama 300 bin şoför bulunmakta. Bu şoförler kullandıkları taşıta göre SRC, psikoteknik, D2, sürücü kartı vb. belgeleri almak zorundalar. Ancak bu belgeler genellikle teknik içerikli olup şoförün sürücülük kapasitesi ile psikomotor becerilerini ölçme odaklı.

Bugüne kadar verilen belgeler içerisinde şoförlerin psikolojik olarak ulaşım işi yapmaya uygun olup olmadıklarını ölçen bir belge yok. Verilen psikoteknik belgelerinin şaibeli durumu ise zaten ortada. Yapılan araştırmalar 2018 yılı içerisinde gerçekleşen kazaların 89,50’sinin sürücü kusurundan kaynaklandığını; kazalarda hata ve ihmallerden çok, ihlal yapan şoförlerin öne çıktığını göstermekte. Tespit edilen bu oranda stres unsurunun önemli bir yeri var. Uzun süre araç kullanmak; yorgunluk, uykusuzluk ve buna bağlı olarak risk alma, dikkat dağınıklığı, stres ve öfke ile sonuçlanmakta bu da sürüş yeteneğini etkilemekte.

 

“İŞE UYGUN OLMAYAN ÇALIŞANLAR MESLEKLERİN İTİBARI İLE OYNUYOR!”

Türkiye Esnaf Vakfı Başkanı Yahya Uğur uzun süre araç kullanmak zorunda kalan şoförlerin bu meslekler için uygun olup olmadığının mesleğe girişte yapılacak psikolojik testlerle belirlenmesi gerektiğini belirtti. Uğur: “Son günlerde şahit olduğumuz olaylar maalesef tüm esnafı töhmet altında bırakmakta. Bir şoför günde en az 4, en fazla 10 saatini trafikte geçiriyor. Trafik psikolojisi dediğimiz bir durum var ortada. İster istemez şoförler etkileniyor ve nahoş durumlarla karşılaşıyoruz. Oysaki yapılması gereken, ulaşımda görev alan personelin konunun uzmanları tarafından mesleğe başlamadan psikolojik testlerden geçirilmesi. Kargocular, motorcular, taksiciler her biri zamanla yarışıyor; toplu taşıma aracı kullananlar her gün binlerce insanı bir yerden bir yere ulaştırmaya çalışıyor. Özellikle trafiğin yoğun ve nüfusun fazla olduğu illerde kişilerin psikolojilerinin seçtikleri meslek için uygun olup olmadığının kişilik özellikleri ölçekleriyle değerlendirilmesi bu mesleklere katkı sağlayacaktır.” dedi.

Ahilik kültüründen beslenen esnaf gruplarının mesleği temsil etme kapasitesine sahip olmayan kişilerin işe alınmasıyla özünden uzaklaştığını belirten Uğur şunları söyledi: “Buna ister liyakat deyin, ister kişilik ölçeği uygulanmış prezentabl çalışan deyin adı ne olursa olsun mesleğe uygun kişi ile çalışmak bizleri daha ileri götürecektir.”

 

“SÜRMEYE YETKİLİ AMA PSİKOLOJİK DURUMU YETERLİ Mİ?”

Dr. Psk. Necmettin Aksoy ise şu an uygulanmakta olan testlerin şoförlerin kişilik özelliklerini ölçmediklerini belirterek şunları söyledi: “Günümüzde sürücü adaylarına uygulanan psikoteknik, sürücülerin trafik anındaki hafıza, hız kontrolü, dikkat gibi konularda vereceği tepkileri ölçmek için kullanılan bir değerlendirme sistemi. Burada yapılan değerlendirmeler kişinin kişilik özelliklerine değinmekten çok; bilişsel yetilerini ölçmek ve anlamak için uygulanmakta. Ancak insan sosyal ve duygusal yetilere de sahip olan bir varlık. Kişinin trafik anında agresyon tutum ve saldırgan tavırlar sergileyebileceğini unutmamamız gerekmekte. Bu sebeple psikoteknik değerlendirmelerde kişinin kişilik özelliklerine, organik ya da psikolojik bir rahatsızlığının, söz gelişi depresif ve manik (coşkulu) duygu durum, paranoid düşünce kusuru ve dürtü kontrol bozukluğu gibi kişilik özelliklerinin belirlenmesi de olabilecek davranış kusurlarını önleyebilir. Kişiye verilecek psikoteknik belge ya da alınacağı işe bu özelliklerinin bilinerek yerleştirilmesi kendisi için de toplum için de oldukça büyük yarar sağlayacaktır. Bu amaçla kişilik, zeka ve nöro-psikolojik test bataryalarının birlikte uygulanması gerektiği görüşündeyiz.”

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: "Trafik, Cinneti"ne, ölçek, ayarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı