Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 18:18 Bu haber 1034 kez okundu
 
RTÜK’ten, Ülke TV’ye Sevda Noyan cezası
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sevda Noyan’ın katıldığı televizyon programındaki sözleri nedeniyle Ülke TV'ye üç kez program durdurma cezası verdi.
GÜNDEM Haberi
RTÜK’ten, Ülke TV’ye Sevda Noyan cezası

Sevda Noyan’ın Ülke TV'de yayınlanan Esra Elönü'nün 'Arafta Sorular' programında yaptığı açıklamalar Ülke TV'ye ceza getirdi. Üst Kurul toplantısında, Ülke TV raporu detaylı olarak görüşüldü.

İzleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanının hazırladığı raporda, yayın yoluyla düşünceyi açıklama özgürlüğünün bulunduğu; ancak bu hakkın hukuka aykırı nitelik taşımadan kullanılması gerekliliği vurgulandı.

RTÜK uzmanı, hazırladığı raporda "Görevlerinden biri de halkı bilgilendirmek olan yayın kuruluşlarının, yorum programlarında eleştirilere yer vermesi son derece doğaldır. Ancak, şüphesiz bu hak sınırsız değildir, yasa ve ahlak kuralları içerisinde ve özellikle kamuoyunun olumlu yönde oluşmasına ve toplumun daha ileriye götürülmesine yardım amacıyla yapılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Raporda 15 Temmuz vurgusu dikkat çekerken gerek televizyon yönetimi gerekse program sunucusunun bahse konu ifadeleri tasvip etmediklerini açıkladıkları ve kamuoyundan özür diledikleri hatırladı. Uzman raporunda ayrıca yayında dile getirilen sözlerin ifade özgürlüğünü aştığı belirtildi.

 

3 KEZ PROGRAM DURDURMA MÜEYYİDESİ

Raporu ayrıntılarıyla ele alan Üst Kurul, yayıncı kuruluşa müeyyide uygulanmasına hükmetti. RTÜK'ten yapılan açıklamada ceza ile ilgili "Yayının, 6112 sayılı kanunda yer alan 'Yayın hizmetleri; toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz' hükmünü ihlal ettiği kanaatine varan Üst Kurul, Ülke TV hakkında 3 kez program durdurma cezası verdi" denildi.

 

SEVDA NOYAN NE SÖYLEMİŞTİ?

Sevda Noyan Ülke TV'de yayınlanan, Esra Elönü'ün sunduğu 'Arafta Sorular' programında, “…15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür, onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi manevi olarak. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hala sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası…” sözlerini kullanmıştı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: RTÜK’ten,, Ülke, TV’ye, Sevda, Noyan, cezası,
Yorumlar
Haber Yazılımı