Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 11:25
 
Porsuk Çayı'nı bekleyen 'SİYANÜR' tehlikesi!
Kütahya’nın Gediz ilçesi Murat Dağı’nda özel bir şirkete ait tesislerde siyanür kullanılarak altın ve gümüş araması yapılması için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun onaylanması tepki yarattı. Siyanürün Eskişehir’de Porsuk Çayı’nın yanı sıra Gediz, Banaz çaylarıyla Ankara’nın aralarında bulunduğu 7 kenti etkileyeceği öne sürülürken, raporun iptali için Kütahya Bölge İdare Mahkemesi’ne 60 başvuru yapıldığı belirtildi.
YAŞAM Haberi
Porsuk Çayı'nı bekleyen 'SİYANÜR' tehlikesi!

Gediz ilçesindeki Murat Dağı’nda, özel bir şirketin siyanürle altın ve gümüş arama tesisi kurulmasına ilişkin ÇED raporu, geçen 8 Mayıs’ta bakanlıkça onaylandı. Murat Dağı’nda siyanür kullanılacak olması Kütahya’nın yanı sıra Eskişehir, Bilecik ve Uşak gibi illerde de tedirginliğe neden oldu. Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Sadık Yurtman, şehirlerin içme sularının da tehlike altında olduğunu ifade ederek, “Kütahya’nın Gediz ilçesi sınırlarında bulunan Murat Dağı eteklerinde yapılacak olan siyanürle altın arama çalışmalarının ÇED raporu olumlu sonuçlandı ve altın arama izni verildi. Bu bölgede yapılacak olan altın arama sonucunda 3 tane önemli çaydan denize siyanür karışması meydana gelecektir. Mesela Porsuk Çayı, Sakarya Nehri’yle birleşerek Ankara, Bilecik, Adapazarı ile birlikte Karadeniz’e dökülecektir. Gediz Çayı, Gediz Nehri’yle birleşip İzmir’deki sulama kanallarıyla birlikte denize dökülecek ama bu arada bu şehirlerin içme ve kullanma sularını zehirlemiş olacak. Tarımsal alanlarda zehirli sularla sulanınca biz de zehirli yiyecekleri yiyeceğiz. Ayrıca havuzlar vasıtasıyla zehirler havaya karışacak, asit yağmurları olarak tekrar doğaya dönecektir. Bu asit yağmurları bitkilerin, hayvanların ve doğanın tahrip olmasına sebep olacaktır. ÇED raporunda zararın telafi edileceği söyleniyor ama doğadaki tahribatı kimsenin telafi etmesi mümkün değil. Bu davaların halkın katılımı ve direnç göstermesiyle kazanılacağına tüm kalbimizle inanıyoruz” diye konuştu. 

AK Parti’li başkan da karşı çıktı
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi eski Genel Müdürü Garip Yıldırım da siyanürle aramanın çok büyük zararlara yol açacağını öne sürerek, siyanürle altın arama nedeniyle su kaynaklarının ciddi şekilde etkileneceğini anlattı. ÇED raporunun iptali için Kütahya Bölge İdare Mahkemesi’ne aralarında AK Parti Gediz Belediye Başkanlığı’nın da bulunduğu 60 başvuru yapıldığı belirtildi.

Tesisin kurulmasına kesin olarak karşı olduklarını ifade eden Gediz Belediye Başkanı AKP Muharrem Akçadurak, “Doğamızın bozulmasını istemiyoruz. Altın madeninin yapılmaması için şu an elimizden gelen gayreti en üst seviyede gösteriyoruz” dedi. (Cumhuriyet)

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Porsuk, Çayı'nı, bekleyen, 'SİYANÜR', tehlikesi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı