Haber Detayı
04 Mayıs 2020 - Pazartesi 13:30 Bu haber 770 kez okundu
 
Pompeo: Covid-19’un Çin’den çıktığına dair deliller var
Dünyaya kabus yaşatan Corona virüs (covid-19) salgını için Çin’i zor durumda bırakacak çok kritik açıklama geldi. ‘Corona virüs Wuhan’daki laboratuvardan mı çıktı?’ sorusuna şoke eden bir cevap geldi. ABD’den gelen 'elimizde çok sayıda delil var' açıklaması sonrası dünyada tüm dengeler değişecek... ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) ise Çin yönetiminin, Wuhan'da ortaya çıkan yeni tip corona virüs (covid-19) salgınını ve bulaşıcılık derecesini tıbbi stok yapabilmek için kasten sakladığını ileri sürdü.
DÜNYA Haberi
Pompeo: Covid-19’un Çin’den çıktığına dair deliller var

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yeni tip corona virüs (covid-19) virüsünün Çin'in Wuhan kentinde bulunan laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu ileri sürdü.

Amerikan haber kanalı ABC News'e konuk olan Pompeo, Kovid-19 salgınına ilişkin soruları yanıtladı.

Pompeo, Çin yönetiminin uluslararası ajanslarda çalışan gazetecileri ülkeden atıp, uyarılarda bulunan Çinli doktorları susturmak suretiyle Wuhan'da ortaya çıkan virüsün gizli kalması için uğraştığını ve bunun dünya genelinde yüz binlerce insanı etkilediğini vurguladı.

Çin yönetiminin bu girişimine dair net bulgular olduğunu belirten Pompeo, "Başkan Trump bu konuda oldukça açık. Bizim belirlediğimiz zamanda sorumlu olanlardan hesap soracağız." ifadesini kullandı.

Pompeo, ABD olarak virüsün Wuhan'dan çıktığını dile getiren ilk ülke olduklarını ve bu nedenle eleştirilere maruz kaldıklarını ancak diğer ülkelerin de benzer söylemler kullanmaya başladığını belirtti.

 

Pompeo, şu ifadeleri kullandı;

"Çin'in, yürüttükleri standartların altındaki laboratuvarlar ile dünyayı enfekte etme geçmişi var. Çin laboratuvarındaki başarısızlıkların bir sonucu olan virüslere ilk kez maruz kalmıyoruz. İstihbarat kuruluşları bu konuda çalışmalarına devam etmelidir ancak size bunun (Kovid-19) Wuhan'daki laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söyleyebilirim."

 

'Çin Covid-19 salgınını kasten sakladı' 

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), Çin yönetiminin, Wuhan'da ortaya çıkan yeni tip corona virüs (covid-19) salgınını ve bulaşıcılık derecesini tıbbi stok yapabilmek için kasten sakladığını ileri sürdü. Amerikan AP haber ajansına göre, İç Güvenlik Bakanlığı, Çin'in covid-19 salgınındaki tutumuna ilişkin 4 sayfalık bir rapor hazırladı. Çinli yetkililerin Ocak ayından bu yana salgını kasıtlı olarak sakladığı iddia edilen raporda, Çin'in ayrıca virüsün ciddiyetini önemsiz bir vaka gibi lanse etmeye çalıştığı belirtildi.

 

Çin'den videolu yanıt

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Çin corona virüsü ile ilgili bilgileri kamuoyundan gizliyor. Corona virüsü salgınının bu denli artmasının sebebi onlar” açıklaması sonrasında Pekin yönetiminden videolu bir yanıt gelmişti.

Çin yönetimi, “Once Upon a Virus” (Bir Zamanlar Virüs Vardı) isimli bir animasyon hazırladı. Danimarka merkezli Lego şirketinin ürettiği oyuncaklara benzer figürler corona virüsü ile ilgili verileri paylaşırken, videoda Çin’in dünyayı aylar önce uyardığı ve ABD’nin de bu uyarılara kulak asmadığı iddia edilmişti.

Çin’in resmi devlet ajansı Xinhua tarafından paylaşılan videoda Pekin yönetiminin sözcüsü olarak bir antik Çin savaşçısı yer alırken ABD’den yapılan açıklamaları da Özgürlük Anıtı yapmıştı.

 

5 ülke istihbaratının çarpıcı raporu

İngilizce konuşulan (Anglofon) ülkelerden en büyük beşi ABD, Britanya, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın oluşturduğu istihbarat ittifakı, namı diğer ‘Beş Göz/FVEY’, koronavirüs pandemisiyle ilgili Çin’i suçlayan ortak rapor bir araya getirdi.

Sputnik’in haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump pandemiden Çin’i sorumlu tutan ve Pekin’i bedel ödetmekle tehdit eden söylemini aylardır devam ettirirken, Beş Göz raporunda ‘Çin’in yeni tip koronavirüsün insandan insana bulaşabildiğini bir süre gizlediği ve aşı geliştirmek için virüs numunesi isteyen ülkeleri reddettiğine’ dair iddialara yer verildi. Söz konusu beş ülkenin istihbarat servislerinin toparladığı istihbarat notlarından oluşturulan Beş Göz raporu, Avustralya’nın Daily Telegraph gazetesine sızdırıldı. (milliyet)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pompeo:, Covid-19’un, Çin’den, çıktığına, dair, deliller, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı