Haber Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 01:20
 
Mercan: Farkında olmakla kalmıyoruz, çözüm sunuyoruz
Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü ile ilgili bir açıklama yaptı. Mercan, "2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde farkında olmakla kalmıyoruz, önerileri dinliyor ve çözüm sunuyoruz." dedi.
YAŞAM Haberi
Mercan: Farkında olmakla kalmıyoruz, çözüm sunuyoruz

DSP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Mercan'ın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde farkında olmakla kalmıyoruz, önerileri dinliyor ve çözüm sunuyoruz.

Çok daha önce 1974 yılında hükümet olduğunda, Bülent Ecevit'in üzerinde durduğu fakat istediği sonucu alamadığı uzaktan eğitim sistemi  üniversite düzeyinde ancak 1982  yılında kurulan  Açıköğretim  Fakültesi ile hayata geçti. Elbette, uzaktan eğitim, ülkemiz gençlerinin özellikle üniversite okumasına yol açmıştır. Desteklenmelidir.

Ancak incelendiğinde her bölüm için uygun olmadığı düşünülmektedir. Örneğin; Otizmli çocuklarımızı da geleceğe hazırlayan Uzmanları yetiştiren,  Sosyal Hizmetler uzmanlık alanı eğitiminin uzaktan eğitim ile olması, mezun olanları da çalıştıkları yerleri de zorlamaktadır. Bu bölüm örgün okutulmalıdır. Bölüm mezunları tüm hassasiyetleri birebir, yüz yüze sorabilmeli ve öğrenebilmelidir.

 

Ayrıca,

Ülkemizde özel gereksinimli öğrencilerin örgün eğitimleri, yetersizlik gruplarına yönelik açılan özel eğitim okulları ve sınıfları ile kaynaştırma sınıflarında sağlanmaktadır.

Özel eğitim alanında doktorasını tamamlayan uzmanların başka bir kurumda değil de bir üniversitede çalışmalarını sağlamak için, üniversitelerin çalışma koşulları iyileştirilmelidir. Örnek olarak ücretlerin arttırılması, ders ve iş yüklerinin azaltılması, bilimsel araştırma ve yayın etkinliklerinin teşvik edilmesi, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılara katılımın desteklenmesi verilebilir.

Yeni özel eğitim bölümleri açma kararları alınırken, üniversitelerin uygunluğunun yanı sıra, coğrafi bölgelerin gereksinimleri de dikkate alınmalıdır.

Ülkemizde öncelik, yeni özel eğitim bölümleri açmak değil, mevcut özel eğitim bölümlerinin öğretim üyesi kadrolarını güçlendirmek olmalıdır.

Otizm tanılı öğrencilere hizmet veren özel eğitim ve destek eğitim öğretmenlerine yönelik etkili ve verimli bir mesleki gelişim programı hazırlanmalı ve pilot uygulamalardan sonra bu program ülke çapına yaygınlaştırılmalıdır."

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Mercan:, Farkında, olmakla, kalmıyoruz,, çözüm, sunuyoruz,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı