Haber Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 22:31
 
Koronavirüs denizden bulaşır mı?
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, hava sıcaklıklarının artmasıyla coronavirüs vaka sayılarının daha da azalacağını ifade ederek, Haziran ayında tatil planlarının yapılabileceğini ve virüsün denizden bulaşmayacağını belirtti.
SAĞLIK Haberi
Koronavirüs denizden bulaşır mı?

Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, “Açık büfeler kaldırılacak, şezlonglar arasında mesafeler olacak. Bunlar ayarlanırsa herhangi bir sorun olmayacaktır" diye konuştu.

 

"Denizden virüsün bulaşacağını düşünmüyorum" 

Yaz mevsiminin gelmesiyle pek çok vatandaşın denize girmek istediğini, ancak virüs bulaşacağı endişesiyle kararsız kaldıklarını dile getiren Prof. Dr. Pullukçu, "Denizden pek bir şeyin bulaşması mümkün değil. Deniz, izotonik su dediğimiz bir su. Denizde o kadar çok su var ki, her şey suyun içerisinde çabukça dağılıyor. Sizin alacağınız bir tane iki tane virüsle enfekte olunması mümkün değil. Denizden virüsün bulaşacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

 

"El hijyenine dikkat edilmeli" 

Maske takmak, el yıkamak gibi tedbirlere sıkıca uyulmasına devam edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Pullukçu, "Kalabalık bir ortama giriliyorsa mutlaka maske takılmaya devam edilmesi gerekiyor. El hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor. Coronavirüs bitti artık ellerimizi yıkamayalım gibi bir düşünce yanlıştır. Organlarımız arasında en çok ellerimizi kullanıyoruz. Ellerimizi sürekli yüzümüze gözümüze sürüyoruz. Ellerin temizliğine dikkat edilmesi şart" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koronavirüs, denizden, bulaşır, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı