Haber Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 19:45
 
Kaptanoğlu, “Ne kadar dayanabileceğimi bilemiyorum”
Pandemi döneminde yüzde 65 daralan yeme-içme sektörünün gözü bugün yapılacak olan kabine toplantısında. Sektör temsilcileri açılma kararının yanı sıra kredi ve vergi ödemelerinde de öteleme talep ediyor.
EKONOMİ Haberi
Kaptanoğlu, “Ne kadar dayanabileceğimi bilemiyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak kabine toplantısında pandemi kısıtlamalarına yönelik olası gevşeme kararları beklenirken; pandemide yüzde 65 daralan yeme-içme sektörüne yönelik açılma kararı gelse bile, işletme sahipleri kredi taksitleri ve vergi ödemelerinin de ertelenmesi gerektiğini vurguluyorlar.

 

PANDEMİ ÖNCESİ CİROLARIN CİROLARIN YÜZDE 20’Sİ

Paket servis ile pandemi öncesi ciroların ancak yüzde 20'sinin yakalanabildiğini belirten sektör temsilcilerine göre, işletmelerin bir an önce açılmaması halinde firmaların daha fazla ayakta kalabilmeleri zor görünürken; biriken borçların da etkisiyle işletmelerin ekonomik olarak toparlanmasının birkaç yılı bulabileceği belirtiliyor.

Sarıyer’de faaliyet gösteren Pideban’ın sahibi Yusuf Kaptanoğlu, ayakta durmakta zorlanan ve kapanma riski taşıyan binlerce işletme sahibinden biri.

Kaptanoğlu: “Haftada yaklaşık dört bin, beş bin kişiye hizmet veriyorduk. Şu an paket servisle 500 kişiye hizmet veriyoruz. Yani pandemi öncesine göre yüzde 10-20 iş yapıyoruz… Garsonları 4-6 kişi azalttık. Hiçbir destekten faydalanmadım, kredi desteği almadım. Şu an elimdeki birikimlerimle ve paket servisten yaptığım ciro ile idare etmeye çalışıyorum ama ne kadar dayanabileceğimi bilemiyorum.”

 

135 MİLYAR TL’DEN 47 MİLYAR TL’YE GERİLEDİ

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl'e göre, şu anda sayısal olarak net bir tablo ortaya konulamasa da, pandemi döneminde finansal nedenlerle ayakta kalmayı başaramayarak kapanan çok sayıda işletme söz konusu.

Yeme-içme sektöründe son bir yılda yaşanan sert daralmaya dikkat çeken Bingöl, “Sektörün 2019 yılındaki büyüklüğü 135 milyar TL olarak gerçekleşmişti. 2020'de ise pandemi etkisiyle 47 milyar TL’ye geriledi” dedi ve ekledi: “Sektörde 150,000'e yakın işletme var. Buralarda istihdam edilen 2 milyonu aşkın kişi bulunmaktaydı. Ama pandemi etkisiyle çoğu işletme zor durumda kalıp işletmelerini kapattı.”

 

SEKTÖR ERTELEME TALEP EDİYOR

İşletmelerin yedek akçe diye adlandırılabilecek bütün birikimini bu süreçte kaybettiğini belirten Bingöl, 'Biriken fatura borçları, SGK ödemeleri, vergiler ve kredi borçları hala duruyor ve bunlara faiz işliyor. Bu örnekler ne denli büyük bir hasar yaşandığını özetlemekte' dedi ve ekledi: 'Taleplerimiz ise işletmelerimizin bir an önce açılması, SGK, kredi, fatura ve vergi ödemelerinin ertelenmesi. Sektörümüze yönelik faizsiz kredi desteği verilmesi... Şimdiye kadar yapılan destekler sektöre can suyu oldu ama daha kapsayıcı, orta ve büyük ölçekte işletme sahiplerine yönelik de katkı sağlayan düzenlemeler yapılmalı.'

 

GÖZLER KABİNE TOPLANTISINDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü Kabine toplantısında lokanta, kafe ve oteller ile ilgili kararlar alacaklarını ifade etmişti.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, cirosu 2020’de yüzde 50 veya daha fazla azalan işletmelere 2,000 TL’den az 40,000 TL’den çok olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3’ü oranında destek ödemesi yapılacağı açıklandı.

Pandemi sürecinde kredi desteklerinden esnafın bir kısmının yararlandığını ve bu desteklerin işletmeleri ayakta tutmak için fayda sağladığını; ancak yazın alınan kredilerin taksit ödemelerinin geldiğini belirten Bingöl, hem kredi geri ödemelerinin hem de vergi benzeri ödemeleri ötelenmesinin şu aşamada sektör için büyük bir ihtiyaç olduğuna işaret etti.

 

BANKALAR KREDİ VERMEDİ

Bingöl, “Kredi desteği için neredeyse bütün esnaflar başvurdu ama bankalar birçok işletmeye bu zor zamanlarında kredi vermedi. Kredi alanların da pandeminin ikinci dalgasına gelen ödemeleri ertelenmedi henüz. İşletmeler maalesef ne aldıkları kredisini ödeyebiliyor, ne de bankalar yeni bir kredi için imkân tanıyor. Bu konuda da Hükümetimizin yeni bir çalışma yapması gerekiyor” dedi ve ekledi:

“Ayrıca SGK ve vergi ödemeleri de hâlâ olduğu gibi duruyor. İş olmadığından esnafın bunları ödeyecek durumu yok. Şu an tek ümidimiz işletmelerin bir an önce açılması. İşletmeler açılırsa ve faizsiz kredi imkânı tanınırsa esnaf kendini 2021’in sonuna doğru toparlayacaktır.” 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Kaptanoğlu,, “Ne, kadar, dayanabileceğimi, bilemiyorum”,
Yorumlar
Haber Yazılımı