Haber Detayı
27 Şubat 2019 - Çarşamba 02:21
 
İnönü ABD'de; Şişli çöplüğe döndü
Şişli Belediyesi temizlik işçileri, maaşlarının ödenmemesi üzerine çöpleri toplamama eylemi başlattı. Belediye işçilerinin iş bırakmasının ardından Şişli'de çöp dağlarını ortaya çıkarırken ABD'de olan Şişli'nin CHP'li Belediye Başkanı Hayri İnönü'ye büyük tepki var.
GÜNDEM Haberi
İnönü ABD'de; Şişli çöplüğe döndü

Türkiye 31 Mart seçimleri için geri sayıma başlamışken seçimlerin en çok konuşulan ilçelerinin başında gelen İstanbul Şişli Belediyesi'ndeki "maaş rezaleti" büyüyor.

Şişli Belediyesi'nde işçi maaşlarının ödenmemesi büyük sıkıntıya yol açtı. Şişli Belediyesi’nde aylardır süren "belediye işçilerinin maaşlarının ödenmemesi" krizinde bugün iş bırakan belediye işçileri Şişli Belediye Başkanlığı binası önünde bir CHP'li Şişli Belediyesi'ni protesto etti.

Daha önceki görüşmelerde söz verilen tarihte maaşlarını alamayan temizlik işçileri ilçedeki çöpleri toplamama kararı aldı. Belediye işçilerinin bu kararının ardından Şişli sokakları çöp dağları oluştu.

Şişli Belediyesi'nde yaşanan bu durum yerel seçimlere kısa bir süre kala Şişli'deki yarışta, Şişli'nin eski belediye başkanı Mustafa Sarıgül'ün kamuoyu yoklamalarına göre hali hazırda önde götürdüğü seçim yarışında farkı daha da açmasına yol açacak.

Bugüne kadar yapılan kamuoyu anketlerinde Mustafa Sarıgül 60 bandında önde gidiyordu. Ancak bugün yaşanan bu olaylardan sonra Sarıgül'ün seçimlerde 70 bandına çıkması bekleniyor.

ŞARKICIYA VAR, İŞÇİYE YOK!

Evlerine ekmek götürmeye zorlandıklarını belirten işçiler "artist başkan paramızı öde" diye bağırdı.

Diğer yandan Şişli Belediyesi'nde tüm bu olumsuzluklar sürerken Şişli Belediyesi Başkanı Hayri İnönü'den herhangi bir açıklama gelmemesi de tepkilere yol açtı. Aylardır Şişli Belediyesi'nin işçilerine para ödenmezken Şişli Belediyesi olarak düzenlediği sosyal etkinliklere ciddi paralar harcaması da işçilerin isyan etmesine yol açtı. Hatırlanacağı gibi Şişli Belediyesi'nin şarkıcı Teoman'a Cumhuriyet'in 93. yılı için hazırladığı 4 dakikalık film için ünlü şarkıcıya 300 bin TL ödediği iddia edilmişti.

BELEDİYE BİNASI ÖNÜNDE PANKART AÇTILAR

Belediye binası önünde toplanan personel “Hak, emek, alın teri parçalanarak ödenmez. Maaşlarımızı zamanında istiyoruz” yazılı pankart açıp slogan attı.

DİSK'TEN TEPKİ: "İŞÇİLER KARDA KIŞTA MAĞDUR EDİLDİ"

İş bırakma eylemi yapan personel adına açıklama yapan DİSK 3 No’lu Şube Başkanı Zeynel Yiğit belediye yönetimine seslenerek maaşlarının ödenmesini istedi. Verilen sözlerin tutulmaması üzerine eylem yaptıklarını ifade eden Yiğit, “12 gün önce belediyenin önünde sessiz bir oturma eylemi yaptık maaşlarımızı alamadığımız için. Ayın 22’sinde maaşlarını yatacak dediler. Verdikleri tarihte de sözlerini tutmadıkları için dün geceden beri Şişli’de temizlik başta olmak üzere belediyenin diğer müdürlüklerinde de işi bıraktık. Biz maaşlarımızı istiyoruz, lütfen maaşlarımızı yatırın. Bu karda kışta bu kadar işçiyi mağdur etmeyin” dedi.

HAYRİ İNÖNÜ ABD'YE Mİ GİTTİ?

CHP yönetimine de çağrıda bulunan Yiğit, sadece sosyal medya üzerinden yapılan açıklamaların çözüm getirmeyeceğini vurguladı.

Yiğit devamla şöyle konuştu, “Belediye başkanı şu an burada yok diyorlar. Duyduğumuza göre Amerika’ya gitmiş. Gelip gelmediğini de bilmiyoruz. Belediyedeki muhatap sorununu çözmesini bu partinin büyüklerinden bekliyoruz, tweet atmasınlar gelsinler bu işçilerin maaştan kaynaklı yaşadıkları sıkıntıları birlikte çözelim. Ama bunu da yapmıyorlar, bizi başka bir tartışmaya çekmeye çalışıyorlar. Biz öyle bir tartışmasının içinde olmayacağız işçiler olarak. Biz bugün burada Şişli’de çalışan işçiler olarak yalnızca ödenmeyen maaşlarımızın ödenmesini istiyoruz. Kısa ve öz, bunun hiçbir tarafa çekilmemesini istiyoruz.”

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: İnönü, ABD'de;, Şişli, çöplüğe, döndü,
Yorumlar
Haber Yazılımı