Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 00:15
 
DSP Genel Başkanı Aksakal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etti
Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir toplantı gerçekleştirdi.
SİYASET Haberi
DSP Genel Başkanı Aksakal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etti

Toplantı sonrası DSP Genel Başkanı Önder Aksakal yaptığı açıklamada şunları dile getirdi; “DSP Genel Başkanlığına seçildiğim 13 Aralık 2015 tarihinden sonra sayın Cumhurbaşkanının kutlama mesajı üzerine kendilerine teşekkür etmek üzere bir randevu talebim olmuştu. Görüşme bugün gerçekleşti.

Görüşmemizde öncelikle partimizin kurucu genel başkanı Rahşan Ecevit’in Devlet Mezarlığı’nda eşi ve Onursal Genel Başkanımız Bülent Ecevit’in yanına defnedilmesi yönündeki talebimize göstermiş oldukları yakın ilgi ve destekleri konusunda da teşekkür etme olanağı buldum.

Türkiye’nin içinde bulunduğu iç ve dış sorunlar konusunda ve özellikle de uluslararası emperyal sistemin bizim coğrafyamızı merkezine aldığı yeni bölgesel dizayn projesi konusunda Demokratik Sol Parti olarak görüş ve önerilerimizi kendilerine aktardım.

Sadece güneyimizde yaşanan insanlık felaketi değil, aynı zamanda ve özellikle KKTC’nin mevcut statüsünün Türkiye’nin güvenliği ve geleceği konusunda 1974 yılındaki şartlardan daha da önemli bir noktaya taşındığını, Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının bu önemin derecesini doğrudan etkileyeceğini, Ege kıta sahanlığı içinde yer alan ve sınırlarından 3 mil uzaklığa kadar olan bölgelerdeki karasal yapıların o devletin toprağı sayılması hususunda Yunanistan’ın pervazsız girişimlerinin ileri aşamalarda ülkemiz aleyhine kullanılabilmesi tehlikesine dikkat çektim.

Ayrıca yine bildiğiniz gibi 31 Mart seçimlerinden sonra Türkiye genelinde 3 ilçede ve 4 beldede olmak üzere toplam 7 belediye başkanlığını kazanmıştık. Bunlardan 2 belde belediye Başkanı “gördükleri lüzum” üzerine partimizden ayrıldılar ama 5 belediyemizde çok güzel çalışmalara imza atıyoruz. Cumhuriyetkent projelerimizin hayata geçirilmesi sürecinde elbette devlet mekanizmasının, Bakanlıkların da kendi alanlarındaki konularda destek vermeleri için dosyalarımızı ilettik.

2021 yılı UNESCO tarafından “Yunus Emre Yılı” olarak ilan edildi. Yunus Emre’nin doğduğu, yaşadığı ve mezarının olduğu yer Eskişehir Mihalıççık ilçesindedir. Mihalıççık halkı da belediyesini Demokratik Sol Parti’ye emanet etmiştir.

Sevgi’nin temelinde yükselecek bir neslin hakim olduğu toplumsal yapıyı kurgulamak siyasi önceliklerimizin merkezinde yer almaktadır. Bu konuda da projelerimizin genel hatlarını sayın Cumhurbaşkanına aktarma imkânım oldu.

Gerek özel yaşamımızda, gerekse toplumsal yaşamda olduğu gibi devlet işleyişinde de ortaya çıkmış sorunların en az badireyle atlatılabilmesinin vazgeçilmez yöntemi ortak aklın iradesini kurgulayabilmekten geçer.

Türkiye, bugün kim ne anlatırsa anlatsın ekonomik ve uluslararası siyasi platformda bir sıkışmışlığın tam da ortasındadır.

2 Kasım 2019 tarihinde Çanakkale’de; “100 yıl öncesinin hevesleriyle, 100 yıl sonra Kurtuluş Savaşı’nın rövanşını almak isteyenlere karşı mücadele devam etmektedir. Ülkemizin güney doğusunda kurgulanmak istenilen yeni bir devlet yapılanmasına karşı Türk milleti büyük bir ferasetle kenetlenmiş, sırt sırta vererek bu mücadeleyi sürdürmektedir” demiştim.

İki gün önce sayın Cumhurbaşkanı’nın Menemen Otoyol açılışında söylediği “Türkiye Yeni Bir İstiklal Harbi’nden Geçiyor” sözleri, işte bizim hep söyleyegeldiğimiz doğruların tasdikidir.

Öyleyse ortak aklı hakim kılarak sorunların çözümünü kolaylaştırmalıyız, ve Sayın Cumhurbaşkanı hiç vakit kaybetmeden seçimlere katılma yeterliliğindeki partilerin liderleriyle bir masa etrafında buluşmalı ve devletin bekası, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü konuları başta olmak üzere toplumsal ve ekonomik diğer konuları değerlendirmeye almalıdır, kendilerine bu önerilerimizi de arz ettim.

Bunların dışında olmak üzere, Türkiye’de seçim yasalarındaki antidemokratik uygulamaların, siyasi partilerin hazine yardımından istifade edebilmesi koşullarındaki hakkaniyetsizliklerin giderilmesi konusunda DSP olarak hazırladığımız önerilerimizi sundum, bu konudaki  düşüncelerimizi aktardım.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: DSP, Genel, Başkanı, Aksakal,, Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ı, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı