Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 10:52
 
“Birileri Atatürk Meydanı’nı bu hokkabazlığa alet ediyor”
GÜNDEM Haberi
“Birileri Atatürk Meydanı’nı bu hokkabazlığa alet ediyor”

Büyükada’da gıda ve tekstil üzerine satış yapacak olan “Akudder Alkol ve Uyuşturucudan Kurtuluş Derneği” adlı tabela derneği Adalar’da huzursuzluk yarattı. DSP Adalar İlçe Başkanı Murat Pekin "İzin yazısının altında belediye başkanının imzası var. Kendisi de bunu baskı altında imzaladığını söylüyor" dedi.

 

Önce törenlerin yapıldığı Atatürk Büstü’nün olduğu alana dadanan derneğin Kaymakam Mustafa Ayhan’ın, “Atatürk Büstünün önünü kapatamazsınız” diyerek engellemesi üzerine Belediye Başkanı Erdem Gül’ün önce iskelelerin önüne sonra da Büyükada’daki Migros’un olduğu yere çadırları kurdurması ise tepkileri daha da büyüttü.

CHP Belediye Başkanı olarak Atatürk Büstü’nün önünü kapanmasına ilk Erdem Gül’ün tepki göstermesi gerekirken Kaymakam Mustafa Ayhan’ın itiraz etmesi dikkat çeken başka bir konu. İşin daha tuhaf olan yanı ise Erdem Gül’ün CHP’nin tabanından gelen tepkiler üstüne “ben bu çadırlara karşıydım. Uluç Yurtduru organize etti. Bende baskılara dayanamadım” dediği iddiası. Bu iddia doğruysa demek ki Erdem Gül’e baskı yapan istediğini yaptıracak.

Konuyu DSP Adalar İlçe Başkanı Murat Pekin’e de sorduk.

Pekin yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Bu standları görünce bunların izin yazısını araştırıp buldum. İzin yazısındaki derneğin internette araştırmasını yapınca bu derneğin tamamen bir paravan dernek olduğunu tespit ettim. Kaldı ki bu tip organizasyonlar ancak kamuya yararlı dernek statüsündeki dernekler tarafından yapılabilir ki buradaki derneğin bırakın kamuya yararlı statüsünü  hiçbir faaliyeti yok. Sonra yaptığım araştırma sonucu bedava olarak belediyeden alınan bu izinle 45 stand kurulduğu ve bunların yaklaşık 10 gün için tanesi 5.000 TL den kiraya verilerek (gıda satımı için) 225.000 TL toplandığı ayrıca bir büyük çadırın da restoran olarak işletileceği bilgisine ulaştım. Gerekli makamlara müracaat ederek durumu bilgilendirdim. Şimdi izin yazısının altında belediye başkanının imzası var. Kendisi de bunu baskı altında imzaladığını söylüyor. Her kaçak inşaatın altında imzası olan bir mikrop var ya işte o baskı yapıp imzalatmış. Düşünün ki esnaf kan ağlıyor birileri Atatürk Meydanı’nı bu hokkabazlığa alet ediyor. Belediye başkanı da bir malum mikrobun baskısıyla bu işe alet oluyor.  Adalar’da gerçekten faydalı işler yapan dernekler 5 kuruş para bulamazken koca meydan bu hokkabazlara peşkeş çekiliyor. Ama hayret ettiğim benden önce bu işe karşı harekete geçmesi gereken muhalefet partisi Ak Parti teşkilatından tek bir tepki olmaması”. (adagazetesi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Birileri, Atatürk, Meydanı’nı, bu, hokkabazlığa, alet, ediyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı