Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 19:39
 
Başkan Genç, BREEAM Sertifikalı hizmet binasını tanıttı
Sariyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, açılışını 4 yıl önce yaptığı hizmet binasının Yeşil Bina Sertifikası BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) tanıtmak üzere basın toplantısı gerçekleştirdi.
GÜNDEM Haberi
Başkan Genç, BREEAM Sertifikalı hizmet binasını tanıttı

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, binanın engelsiz ve doğaya uyumunu, sertifikanın pek çok beklentiyi karşılayarak "Very Good" standardında tescillendiğini anlattı.

Başkan Genç, binanın inşaatından bugüne kadar yanında olan, haberleriyle destek veren basın mensuplarına binanın maketinden yapılmış plaketler dağıttı.

 

 

SARIYER BELEDİYESİ HİZMET BİNASI’NIN TÜM ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin Yeşil Bina özelliğinde olan en büyük binası kabul edilen Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası, enerjisinin yüzde 10’unu kendi karşılıyor, binadaki su güneş enerjisiyle ısıtılıyor. Yağmur suları 800 bin litrelik kapasiteye sahip depolarda toplanıp arıtılıyor. Kanalizasyona doğrudan gitmesi gereken su dışındaki lavabo suları, toplanıp arıtılarak rezervuarlara tekrardan veriliyor. Bina 800 araçlık oto park kapasitesi ve toplu taşımaya yakınlığı ile vatandaşın ulaşım sorununa da çare oldu.

İnsan sağlığı ve doğal çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlanan yeşil bina, kamu binalarından beklenen çıtayı da yükseltti. Sürdürülebilir arazi planlaması, su ve enerji, ekolojik malzeme kullanımı, hava kalitesi, atıkların kontrolü ve kirlilik gibi özellikleriyle Sarıyer Belediyesi’nin Ana Hizmet Binası, benzerlerine göre yüzde 30 daha fazla tasarruf sağlıyor.

Toplumun ve kamu hizmetlerinin kanayan yarası olarak bilinen ‘engelli’ vatandaşlara yönelik hizmet de yeni binada unutulmadı. Projesinin engelliler için hiçbir engeli bulunmayan bir bina olarak tescil edilerek sertifikalandırıldı.

 

 

 AVANTAJ VE ÖZELLİKLERİ

- Sürdürülebilir enerji performansı

- Geri dönüşümlü malzeme

- Gün ışığı alan ofisler

- Daha verimli enerji ve su kullanımı

- Alt yapı hizmetlerinde minimum kaynak kullanımı

- Geliştirilmiş ve daha verimli çalışma ortamı

- Kullanım ve işletme maliyetlerinde tasarruf

- Personel ilişkilerinde ve hizmet kalitesinde artış

- Bina içi faktörlerinde minimum hastalık riski

- Tüm katlar için engelsiz erişim

- Akıllı, yeşil, Ana Hizmet Binası (Bina mesai saatleri bitimi ve hafta sonlarında adeta uyuyan bir bina haline geliyor, enerji tüketimi en aza iniyor.)

- Led aydınlatma, sensörlü lavabo ve pisuarlar.

- Binadaki su güneş enerjisiyle ısıtılıyor.

- Kanalizasyona doğrudan gitmesi gereken su dışındaki lavabo suları, toplanıp arıtılarak rezervuarlara tekrardan veriliyor. Böylece su israfının önüne geçiliyor.

- Binanın ısıtma ve soğutma sistemi bir odadan kontrol ediliyor.

- İklim konforu gözetilen binada az sayıda açılabilir pencere bulunuyor.

- Elde edilen enerji, tüketimin üzerine çıktığında, bu fazla elektrik satılabilecek.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Başkan, Genç,, BREEAM, Sertifikalı, hizmet, binasını, tanıttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı