Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 11:06
 
Aksakal: “Yapılan açıklamaları üzülerek takip ettik”
Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, İzmir Karabağlar/Menderes/Seferihisar ilçelerini kapsayan bölgede meydana gelen ve yaklaşık 700 hektar alanı kapsayan orman yangınları sonrası olay yerlerinde incelemelerde bulundu.
GÜNDEM Haberi
Aksakal: “Yapılan açıklamaları üzülerek takip ettik”

DSP lideri Önder Aksakal, Ağustos ayında deprem, sel felaketi ve orman yangınları gibi bir çok doğal afetlerle karşılaşıldığını, son olarak da İzmir’de yaşananların vicdanları sızlattığını belirterek zarar gören yurttaşlara ve bölge halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Aksakal: “Mutlaka devlet yaraları saracaktır ancak bu tip olayların önüne geçilebilmesi için devletin daha etkin tedbirleri alma sorumluluğu ve yükümlülüğü var. Yapılan açıklamaları üzülerek dinledik, üzülerek takip ettik. Türk Hava Kurumu’nun 3 tane uçağının motoru olmadan bekletilmesi ve bir süs eşyası gibi orayı işgal etmesi, trajikomik bir manzara.” dedi. 

Çatalca ve Efemçukuru köylerinde yangından zarar gören vatandaşlarla da görüşen Aksakal, geçmiş olsun dileklerini burada bir kez daha tekrarladıktan sonra ormanların bugünkü hale getirilmesinde yanlış uygulamaların etkili olduğunu, bir an evvel bu yanlışlıkların giderilmesini istedi. “Devlet mekanizmasının DNA’sıyla oynadılar, sistemin hafızasını yok ettiler. Ormanlarımızın korunması yöntemlerini bilen ve geliştiren, yangınla ve afetlerle mücadele tecrübesi en üst seviyelere çıkmış personeller salt siyasi gerekçelerle dağıtıldı, yerlerine yetersiz ve yeteneksiz kadrolar konuşlandırıldı. Bir Orman Arazözü düşünün; yangın yerine geldiğinde tanker boş şekilde geliyor ve görevlisi oradaki vatandaşlara suyu nereden dolduracağını soruyorsa ‘vay bizim başımıza gelenlere’ demekten başka çaremiz yoktur. Bu yangınların büyüklüğü, söndürme çalışmalarının bilinçsizlik ve sorumlularının beceriksizliğinin boyutuyla doğru orantılıdır.” diyen Aksakal şöyle devam etti:

“Ormanların gerçek sahibi buralarda yaşayan köylülerdir. Sayın Cumhurbaşkanı çok acil bir şekilde buraları afet bölgesi olarak ilan etmeli ve zarar gören vatandaşların mağduriyetleri son kuruşuna kadar giderilmeli. Ayrıca yasal platformda öncelikle köylerin yaşam biçimini tümüyle olumsuz etkileyen Büyükşehir Yasası değiştirilmeli, köyler köylüye geri verilmelidir. Bunun yanında ormanlarımızın geçmişte canlı mobeseleri olan çobanlarımız hayvancılığın bitirilmesiyle birlikte yok edilmişlerdi. Hayvancılık ve özellikle keçi yetiştiriciliği özendirilmeli ve teşvik kapsamına alınmalıdır. Ayrıca teknolojik olanaklar sonuna kadar kullanılmalı, uydu sistemleri marifetiyle anlık canlı takipler yapılmalıdır. DSP olarak biz her platformda bu talepleri dile getireceğiz.”dedi.

 

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: Aksakal:, “Yapılan, açıklamaları, üzülerek, takip, ettik”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı