Haber Detayı
24 Mayıs 2020 - Pazar 13:14 Bu haber 1349 kez okundu
 
420 GÜNDE HANGİ PROJELERİ BİTİRDİNİZ?
31 Mart 2019 yerel seçimlerinden bugüne (24 Mayıs 2020) tam 420 gün yani 1 yıl 1 ay 23 gün geçti. 31 Mart yerel seçimlerinde adaylar projelerini anlattı. Sarıyerliler CHP adayı Şükrü Genç’in projelerini beğenerek 3. defa Sarıyer’i yönetme görevini kendisine verdi.
GÜNDEM Haberi
420 GÜNDE HANGİ PROJELERİ BİTİRDİNİZ?

2019 yılının Mart ayına dönelim. Sarıyer’de seçime giren partilerin en büyük projeleri her seçim döneminde olduğu gibi yine “TAPU” idi. Her gelen “TAPU”yu verecekti ama ne hikmetse kimse o “TAPU”ları bir türlü göremedi!

Sarıyer’de 3. dönemini yaşayan CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de seçimden önce içinde tapu sorununun da olduğu birçok proje açıkladı.

Başkan Genç; İmar Barışı’ndan kültür-sanata, eğitimden spora, balıkçılıktan turizme kadar bir çok proje ile Sarıyerlilerin karşısına çıktı ve 3. dönemi kazandı.

3. dönemin üstünden 1 yıl 1 ay 23 gün geçti ve Sarıyerliler haklı olarak verilen bunca sözün hangilerinin yerine getirildiğini merak ediyor. Yoksa bu projeler 2024 seçimlerinde Sarıyerli seçmenlerin önüne tekrar mı gelecek?

Sarıyer Belediyesi’ni 3. defa kazanan CHP’nin adayı Şükrü Genç, birbirinden iddialı 33 proje ile Sarıyerlilerin karşısına çıkmıştı.

 

İşte Şükrü Genç’in Sarıyerlilere vaad ettiği projeler;

 

MÜLKİYET

"İMAR BARIŞI İLE ÇÖZÜLEMEYEN SORUNU 2981 SAYILI YASA İLE YİNE BİZ ÇÖZECEĞİZ"

Sözümüzün arkasındayız. Tapu mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz. Sürecin takipçisi olmayı halkımızla birlikte sürdüreceğiz Sarıyerlinin güvencesi olmaya devam edeceğiz, göç kararlarına imza atmayacağız Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan gecekondu mahallelerimizde yerleşimlerin hukuki güvenceye kavuşturulması için Sarıyer Belediye Meclisi’nden karar aldık. Üniversiteden aldığımız hukuki görüş doğrultusunda 2981 sayılı yasaya istinaden 13 bölgede tapu tahsis belgelerinin tapuya dönüştürülmesi için halkla beraber ıslah imar planı çalışmasını başlattık. Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçirilen ve mülkiyeti çözen bütün ıslah imar planı teklifleri onay için gönderilen İBB tarafından reddedildi. Yasalar halktan yana kullanılmalıdır. 2981 sayılı kanun ile mülkiyet sorununu çözeceğiz.

 

EĞİTİM

USKUMRUKÖY’E İLKÖĞRETİM OKULU

Uskumruköy ve çevresinde okul ihtiyacını karşılamak için imar planına uygun olarak 12 derslikli ilköğretim okulu inşa edip, hayata geçiriyoruz. Plan ve projesi çizilen okulun yapımına yakında başlanıyor.

 

HER MAHALLEYE SAGEM

Uzmanlar tarafından 3-6 yaş arasındaki dönem çocuk eğitiminin en önemli evresidir. Bu yüzden, deneyimli sınıf öğretmenleri eşliğinde çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyen Gündüz Bakımevleri’nin sayısını artıracağız. Bugün yedi mahallede bulunan Gündüz Bakımevleri’ni her mahallede en az bir şube bulunana kadar çalışmaya devam edeceğiz.

 

DİJİTAL AKADEMİ

Kontenjan nedeniyle Sarıyer Akademi bünyesine katılamayan öğrenciler için Dijital Akademi hayata geçiyor. Veriye dayalı üniversite hazırlık sistemi Dijital Akademi ile herkes Sarıyer Akademili olacak.

 

HERKESE SARIYER AKADEMİLİ OLMA FIRSATI

Dijital Akademi ile dersleri düzenli takip edecek adaylar, Sarıyer Akademi deneme sınavlarına katılabilecek ve kendilerini test etme fırsatı bulacaklar.

 

SARIYERLİ ÖĞRETMENLER BİR ADIM ÖNDE OLACAK

Sarıyer Akademi, üniversitelerle iş birliği gerçekleştirerek, en az doçent seviyesinde akademisyenler tarafından hazırlanan ve okul müfredatının bir adım önünde olacak uygulamalı eğitimlerle öğretmenlerimizin gelişimine düzenli olarak destek verecek.

 

MATEMATİK OLİMPİYATLARI KAMPI GELECEĞE HAZIRLAYACAK

Sarıyer Akademi tarafından Kilyos Sosyal Tesisleri’mizde yazın gerçekleştireceğimiz Matematik Olimpiyatları Kampı’nda öğrencilerin (ortaokul – lise – üniversite) ve öğretmenlerin derin ve farklı düşünebilmelerini, belli bir konu veya soru üzerine uzun süreli odaklanabilmelerini sağlayarak, onları geleceğe hazırlayacağız.

 

GENÇLER İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR İSTİHDAM POLİTİKASI OLUŞTURACAĞIZ

Sarıyer Akademi, kuracağı mezunlar derneğiyle üniversite öğrenimlerine devam eden öğrencilerini KOBİ’ler ve iş dünyasının temsilcileriyle buluşturacak. Genç istihdamı için sürdürülebilir politika uygulayacağız.

 

İSTİNYE’YE ÖĞRENCİ YURDU

İlçemizde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin barınma sorununu en aza indirmek için bir konukevini daha hizmete açacağız. İstinye’de yaklaşık 6000 metrekarelik alan üzerine 800 yataklı öğrenci konukevini inşa edeceğiz.

 

KÜLTÜR – SANAT

BÜYÜKDERE SANATEVİ

Büyükdere’de daha önce başkanlık ofisi olarak kullandığımız binanın alt katını Demirtaş Ceyhun Halk Kütüphanesi, üst katını ise çok amaçlı sanatevine dönüştüreceğiz. Eğitime ve sanata verdiğimiz öncelik her dönem temel politiklarımızdan biri oldu. Sarıyer’in ilk halk kütüphanesi olma özelliği taşıyan Demirtaş Ceyhun Kütüphanemizi yeni binasına taşıyacağız. Merkezimizin üst katı ise karikatür okulu, imza günleri, söyleşiler gibi etkinliklerin gerçekleştirilebileceği bir yapıya dönüşecek.

 

YENİ KÜLTÜR MERKEZİ

Büyükdere Caddesi üzerinde inşa edeceğimiz yeni kültür merkeziyle, oluşturduğumuz “Kültür ve Sanatın Kenti Sarıyer” markasını daha da güçlendirecek, ilçemize bir değer daha kazandıracağız.

 

UYGARLIK TARİHİNİN EKSİK BİR HALKASINI TAMAMLAYACAĞIZ

İstanbul Boğazı’nın oluşumundan günümüze kadar tüm sürecini tanıtacak müze çalışmamız devam ediyor. Tarihin aklına tanıklık etmiş, kentin hafızasının ve somut olmayan mirasın korunması için kurulan “Boğaz Müzesi” ana hizmet binası C bloğunda yükseliyor.

 

TAŞ İSKELESİ’NİN RESTORASYONU

Tarihi eserler kentlerin hafızasıdır. Kimi zaman su altında kalan, kimi zaman yıkılmaya yüz tutan eserlere sahip çıkıyoruz. Kocataş Yalısı’nın önünde su altında bulunan ve fark edilmeyen Kocataş Taş İskelesi’ni gün yüzüne çıkararak, restore edeceğiz.

 

SARIYER DENİZ SPORLARINDA SÖZ SAHİBİ OLACAK

Denizi ve denizcileşmeyi kent kültürü haline getireceğiz. Boğaz’ın kenti Sarıyer denizcileşmenin ve su sporlarının öncüsü olacak.

 

SPOR

ZEKERİYAKÖY’E DEV SPOR VADİSİ İNŞA EDECEĞİZ

Zekeriyaköy Vadisi’nde imar planlarında spor alanı olarak ayrılmış olan 192 bin metrekarelik alanı projelendirdik. Profesyonel ve amatör sporcuların yararlanabileceği, bütün spor aktivitelerinin yer alacağı “Zekeriyaköy Spor Vadisi” projesini hazırladık.

 

BİR SPOR MERKEZİ DE POLİGON’A KAZANDIRACAĞIZ

Poligon Mahallesi’nde, spor faaliyetlerinin ve organizasyonlarının gerektirdiği ihtiyaçlara hizmet etmesi amacıyla hayata geçecek projedeki tesiste; Yoga Salonu, Fitness Salonu, Tırmanma Duvarları, Yüzme Havuzu yer alması planlanıyor.

 

SPORCU SAĞLIĞI MERKEZİ

Çocukların ve gençlerin spor hayatının başlangıcında ve devamında ortopedik, fizyolojik kontrollerden geçmesi ve tedavi edilmesi için “Sporcu Sağlığı Merkezi” kuracağız.

 

AMATÖR SPORCULARA DESTEK

İlçemiz spor kulüplerinde mücadele eden sporcular, yaşadıkları sakatlıklar sonrası tedavi imkanı bulmakta zorlanıyorlar. Genç yaşta spor hayatları tehlike altına girebiliyor. Kuracağımız sporcu sağlığı merkezi ile bu sorunun çözümüne katkı sunacağız.

 

YAŞAM

İLERİ YAŞAM MERKEZİ

Yaşlılarımız için ülkemize örnek olacak bir “İleri Yaşam Merkezi” kuruyoruz. İkinci baharını yaşayan bireylerin; belediyenin sunduğu insan odaklı hizmetlerden eşit şekilde yararlanabilecekleri, eğitim hizmetleri ve seminerlerle bilgilenebilecekleri, zamanlarını iyi değerlendirebilecekleri, psikososyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sıcak bir ortam sağlayacağız. Bu proje ile Sarıyerliye istihdam sağlanacak.

İleri Yaşam Merkezi’nde;

• Sağlıklı yaşlılarımızın, sosyal alanlarda daha etkin olabilmeleri ve her ihtiyacın karşılandığı bir “Huzur Evi”,

• Yaşlıların muhtemel sağlık sorunlarının çözüleceği ve tedavi edileceği bir “Geriatri Tedavi Merkezi”,

• Bakıma muhtaç, son evredeki yaşlılarımızın yaşam mutluluklarını artırarak gerekli tedavilerin yapılacağı bir “Bakımevi” yer alacak.

 

DEĞİŞİM DEVAM EDECEK

İlçemize sonradan katılan Ayazağa, Maslak ve Huzur mahallelerinde yaşayan vatandaşlarımızın gereksinimlerini karşılayarak, diğer mahallelerimizde yaşama geçirdiğimiz tüm çalışmaları bu mahallelerimizde de uyguladık. Yeni dönemde de bu değişim hızla devam edecek.

 

AYAZAĞA MEYDAN VE SABİT PAZAR ALANI

Ayazağa’nın temel sorunlarından birisi trafik. Bu konunun çözümü için planlamamızı yaptık. Meydan bölgesinde uygulayacağımız yol genişletme çalışması ve yeni sabit pazar alanıyla önemli ölçüde trafik sorununu çözeceğiz.

• Araç trafiğini düzenlemek,

• Yaya alanlarını genişletmek,

• Trafik şeritlerini genişletmek,

• Kaldırım işgallerini kaldırmak,

• Meydan peyzajını düzenlemek,

• Estetik görüntüyü iyileştirmek,

• Pazar alanını sabitlemek amacıyla “Meydan Projesi”ni hayata geçireceğiz.

 

YAŞAM VE SEMTEVİ SAYILARI ARTACAK

Yaşamın ahengi birlik ve beraberliğin tesis edilmesiyle yerini bulur. Bu doğrultuda her mahalleye semt ve yaşamevi kurmaya devam edeceğiz.

 

ÇAYIRBAŞI’NA ÇOK AMAÇLI MERKEZ

Çayırbaşı Stadı yanında yer alan ve geçtiğimiz yıllarda belediyemizin hizmet birimlerini barındıran alana çok amaçlı bir merkez kazandıracağız.

 

VETERİNERLİK

HAYVAN AMBULANSI İLE SOKAKTAKİ DOSTLARIMIZIN YANINDAYIZ

Tam donanımlı hayvan ambulansı ile 7 gün 24 saat aralıksız yardıma muhtaç sokak hayvanlarının yardımına koşacağız.

 

YEŞİL – KENT

EKOKENT VİZYONU İLE DEVAM

Sorumluluk alanlarımızda yer alan sokakların, parkların ve meydanların aydınlatmalarının güneş enerjisi kullanan LED aydınlatmaya dönüştürülmesiyle enerji maliyetlerinin düşürülmesini sağlayacağız. Elektrikli araç sayısı her geçen gün arttığı için park alanlarına, otoparklara ve meydanlara şarj istasyonları kuracağız. • Fidan Üretim Tesisleri • Sensörlü Çöp Toplama Sistemine Geçilmesi • Mesire Alanları • Hobi Bahçesi • Su Geçirgen Zemin

 

KADIN ÇALIŞMALARI

GİRİŞİMCİ KADIN SAYISINI ARTIRACAĞIZ

Başlattığımız tüm çalışmaları artırarak sürdüreceğiz. Kadın istihdamının artması için yeni alanlar oluşturacağız.

 

ENGELLİ ÇALIŞMALARI

ENGELSİZ SARIYER’İ İNŞA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Sarıyer Kalkınma Eylem Planı ile ortaya koyduğumuz vizyon doğrultusunda ilkleri yaşama geçirmeye, engelli yurttaşlarımızı sosyal yaşamın içerisinde tutan çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.

 

ALTYAPI

PLANLI GELİŞİM VE DÖNÜŞÜM DEVAM EDECEK

Sarıyer’in bugününü yönetirken gelecek 50 yılını planlıyoruz. Günü kurtaran anlayış yerine geliştirdiğimiz planlı gelişim ve dönüşüm hızla sürecek. Yeni dönemde de bir önceki dönemde olduğu gibi engelsiz ulaşım projelerini yaygınlaştırmak ana hedeflerimiz arasında.

 

BALIKÇILIK

BALIKÇILAR ÇARŞISI

Sarıyer’in kimliğini oluşturan balıkçılığın geliştirilmesi, modern ve hijyenik mekanlarda balık satışının sağlanması için Balıkçılar Çarşısı kuracağız.

 

BALIK TUTMA PLATFORMU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapacağımız ortak çalışma ile sahil hattının belirli noktalarına balık tutma platformları kuracağız. Böylece balık tutmak ve sahilde spor yapmak isteyen vatandaşlarımız birbirlerine engel oluşturmadan sahilden faydalanabilecek.

 

TURİZM

KİLYOS’A TATİL KÖYÜ

311,000 metrekarelik alan üzerine, Karadeniz havzasına hizmet edecek ve uluslararası ölçekte 4 mevsim hizmet verecek dev turizm yatırımını gerçekleştireceğiz. Termal turizm, Yaz turizmi, Kültür turizmi…

(Sarıyer'de Termal kaynağı var mı? Yoksa önceki yıllarda olduğu gibi Sarıyerliler Termal bölgelerine mi götürülecek?)

 

ULAŞIM

DENİZ ULAŞIMI

47 kilometre sahili olan Sarıyer’in ulaşım sorununu çözmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışarak deniz ulaşımının toplu ulaşımdaki payını daha yükseklere çıkaracağız.

 

BİSİKLET YOLLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte yapacağımız proje kapsamında bisiklet kullanma alışkanlığını geliştirmek, bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanımını teşvik etmek için sahil bandı ile Kilyos, Zekeriyaköy ve çevresinde “Bisiklet Yolları Projesi”ni hayata geçireceğiz.

 

 

 

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: 420, GÜNDE, HANGİ, PROJELERİ, BİTİRDİNİZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı