Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 21:33
 
GÜNDEM Haberi

Sarıyer Belediyesi tarafından yapılan ve meclisten de geçirilen Islah İmar Planları ile tapu almayı bekleyen yüz binlerce vatandaşa CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden kötü haber geldi. İmamoğlu tarafından Temmuz ayında göreve getirilen İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, 17 Eylül'de Sarıyer Belediyesi'ne gönderdiği yazıda; Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme alanlarında kalan bölgelerde Islah İmar Planları'nın yapılmasının yasal olmadığına dikkat çekti.

 

Sarıyer’de 2017 yılında 9 mahallede yapılan Islah İmar Planları ile tapu bekleyen yüz binlerce vatandaşa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden üzücü haber geldi. Tapu tahsis belgelerinin tapuya dönüştürülmesi için Sarıyer Belediyesi tarafından başlatılan ve Emirgan, Kazım Karabekir, Rumeli Hisarı, Pınar, Çayırbaşı, Kocataş, PTT Evleri, Reşitpaşa ile Ferahevler mahallerinde yapılan Islah İmar Planları’nın Boğaziçi geri görünüm ve etkileme alanında yapılamayacağı ifade edildi. 250 bin kişiyi ilgilendiren tapu mücadelesinde yaşanan bu sürpriz gelişme bugüne kadar izlenen yol haritası konusunda kafaların karışmasına neden oldu.

İBB, SARIYER BELEDİYESİ’NE YAZI GÖNDERDİ

Sarıyer Belediyesi tarafından 2017 yılında yapılan ve ilçe meclisinden de geçirilerek dönemin AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen Islah İmar Planları, Büyükşehir’de meclis gündemine dahi alınmadan Sarıyer’e geri gönderilmiş ve bu olay CHP’li Sarıyer ile AKP’li Büyükşehir arasında dava konusu olmuştu. AKP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle gündeme bile alınmayan Islah İmar Planları’nın yasal olmadığı bu kez de CHP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen resmi yazıyla tekrarlandı. Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanlığı döneminde Beylikdüzü’de Plan Proje Müdürü olarak görev yapan ve geçtiğimiz aylarda İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığına getirilen Gürkan Akgün tarafından konuyla ilgili olarak Sarıyer Belediyesi’ne 17 Eylül 2019’da ilginç bir cevap yazısı gönderildi.

GERİ GÖRÜNÜM VE ETKİLENME ALANINDA PLAN YAPILAMAZ

Ekrem İmamoğlu adına İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün imzasıyla Sarıyer’e gönderilen yazıda, Rumeli Hisarı’nda yapılan ve geri görünüm – etkilenme alanında kalan diğer mahalleleri de ilgilendiren Islah İmar Planları hakkında ilginç bir tespit yapıldı.

İBB Hukuk Müşavirliği’nin görüşünden alıntı yapılan yazıda; 

“…Genel olarak 2981 ve mülga 2805 sayılı İmar Affı Kanunlarında İstanbul Boğazı istisna tutulduğundan 2960 sayılı kanuna göre ise geçici maddelerde öngörülen süreler dolduğundan Boğaziçi, “Gerigörünüm ve Etkilenme” alanlarında ıslah imar planı yapılamayacağı…” ifade edildi. CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin tıpkı kendinden önceki AKP’li Büyükşehir gibi bu konuda aynı görüşe sahip olduğu görüldü.

BUNDAN SONRA NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Siyasi çevrelerce bugüne kadar hep Sarıyer ve İBB aynı partiden olursa bu sorun çözülür beklentisi oluşturulurken, CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nden CHP’li Sarıyer Belediyesi’ne gönderilen bu yazıyla birlikte, Islah İmar Planları konusunda bugüne kadar yapılan tüm çalışmaların yasallığı tartışılır hale geldi. Sarıyer Belediyesi, Islah İmar Planları’nı ilçe meclisinden geçirdikten sonra tapu konusunda topun artık İBB’de olduğunu ve sorunun çözümününde bundan sonraki tüm sorumluluğun Büyükşehir’de bulunduğunu açıklamıştı. Ancak bu son yazıyla birlikte CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin de, bu konuda tıpkı AKP’li geçen dönem ki Büyükşehir gibi düşündüğünü gözler önüne serdi. (Sariyergazetesi.com)

İŞTE İBB’DEN SARIYER BELEDİYESİ’NE GÖNDERİLEN O YAZI

 

BAŞKAN GENÇ TAPU SÖZÜ VERMİŞTİ!

31 Mart Yerel Seçimlerinde CHP’li Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç, hem seçim çalışmalarında hem de sukrugenc.com internet sitesinin “Neler Yapacağız?” bölümünde Mülkiyet başlığı ile yapılan açıklamada

“İMAR BARIŞI İLE ÇÖZÜLEMEYEN SORUNU 2981 SAYILI YASA İLE YİNE BİZ ÇÖZECEĞİZ

Sözümüzün arkasındayız. Tapu mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz. Sürecin takipçisi olmayı halkımızla birlikte sürdüreceğiz Sarıyerlinin güvencesi olmaya devam edeceğiz, göç kararlarına imza atmayacağız Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan gecekondu mahallelerimizde yerleşimlerin hukuki güvenceye kavuşturulması için Sarıyer Belediye Meclisi’nden karar aldık. Üniversiteden aldığımız hukuki görüş doğrultusunda 2981 sayılı yasaya istinaden 13 bölgede tapu tahsis belgelerinin tapuya dönüştürülmesi için halkla beraber ıslah imar planı çalışmasını başlattık. Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçirilen ve mülkiyeti çözen bütün ıslah imar planı teklifleri onay için gönderilen İBB tarafından reddedildi. Yasalar halktan yana kullanılmalıdır. 2981 sayılı kanun ile mülkiyet sorununu çözeceğiz.” diyerek Sarıyerlilere tapu sözü vermişti...

Kaynak: Editör: Emin Ayyıldız
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı